Çocuk gelinler…

Babil geleneklerine göre kadınlık, daha doğru insanlık onuruna yakışmayan geleneği Tarihin Babası Heredot tarihi kaynaklara geçirmiştir.

Evlenme çağına gelmiş kızlar meydanda toplanır, tellal sırasıyla hepsini satışa sunar. Güzellere açık arttırma çetin mücadeleyle başlarken, çirkin buldukları kadınlarla evlenmeyi kabul eden taliplere de para ödeniyordu.

Babilde her kadın yaşamında bir kere yabancı bir erkekle beraber olmak zorundaydı. Tapınakta sırasını bekleyen kadınların önünden geçen erkekler beğendikleri adayın önünden geçerken para atarak beraber olacakları kadını seçerdi. Kadınlar statü farkı olmadan seçilecekleri güne kadar gerekirse günlerce tapınakta beklerdi.

Birlikte olacağı kadını seçen erkeğin ne kadar para attığının önemi yoktur. Parayı atarken:” ‘ Senin şahsında tanrıça Mylitta’yı çağırıyorum” demek zorunda idi.

Kadın kendine ilk parayı atanın peşinden gitmek zorundadır. Kadın inancına göre seçildikten sonra görevini yapmış halinde evine geri dönüyor.

“İnsanlık dışı” nitelenen gelenekler ne yazık ki günümüzde farklı versiyonlarıyla yaşamaktadır,

Genç bir kadın çocuğunun bedeninin satılması tıpkı “Çocuk Gelinler” gibi.

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: