Konuşma terapisti köpeğine “konuşmayı” ve su istemeyi öğretti

Amerikalı konuşma terapisti Christina Hanger, evcil hayvanını “konuşmak” için başarıyla eğitti. 26 yaşındaki uzman, pratiğinde kullandığı yöntem ve teknikleri evcil hayvanı Stella ile denemek istedi. Christina, tahtaya bağlı bir dizi düğme ile evde bir cihaz kurdu. Şu veya bu düğmeye basarsanız, hoparlörlerden belirli bir kelime duyulur.

Christina, sadece 8 haftalıkken köpeğini eğitmeye başladı. 1.5 yıllık günlük eğitimi sonuç verdi. Stella 29 kelime öğrendi ve onlardan cümleler kurmaya başladı. Öğretme yöntemi açıktı: Christina bir düğmeye bastı ve ardından belirli eylemi gerçekleştirdi.

Yavaş yavaş, hayvan hangi ses kombinasyonunun belirli bir eyleme karşılık geldiğini hatırladı ve kısa süre sonra “söylemek” istediğine bağlı olarak birkaç kelimeyi birleştirebildi. Christina Hanger’a göre artık Stella her gün sahibine bir şeyler söylüyor ve köpeğin kullandığı ifadelerin karmaşıklık düzeyi 2 yaşındaki çocukların dil becerilerine yakın.

Bu inanılmaz bir keşif. Tüm köpeklere konuşmayı öğretebilirsek ne kadar güzel olacaktı. Kesinlikle ihtiyaçlarını anlamamıza yardımcı olacaklar.

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: