Asklepios… Sağlık Tanrısı…

Apollonun oğlu Asklepios insanları iyileştirici güce sahiptir. Apollonun sadakatsiz sevgilisi Koronis, sadakatsizliği nedeniyle ateşe atıldığı sırada Apollon oğlunu kurtarır. Asklepios en zor sınavlardan biri olan “Ateş” ile imtihanını başarılı bir biçimde daha doğmadan vermiştir. Yaşam ve ölümün yollarını tersine çevirerek hayatta kalır.

Yarı at yarı insan Kheiron’a emanet edilen Asklepios, insan ve vahşi dünyanın, bitkilerin ilmini öğrenir. Hekimliği zanaatçılara özgü bir hekimliktir. Bitkilerden şifa kaynağı ilaçları, büyülü sözleri, özellikle bedensel bütünlüğü sağlar. Asklepios bilgisini insanların hizmeti­ne sunduğu için Hristiyanlık dininin kabulünden sonra bile kahramanlığı devam etmiştir.

En büyük düşmanı yeraltı Tanrısı Hades’tir. Çünkü bir halk kahramanına dönüşen Asklepios yüzünden, Hades’te ölüler azalmıştır. Hatta Asklepios, baş tanrı Zeusun hükümlerine karşı gelip insanların kaderine etki etmeye başlamıştır. O, Zeusu rahatsız edecek kadar insanları sever. Asklepios insanların yanlışlarına karşı anlayışlı, acılarına karşı da merhametlidir.

Dileriz ki insanların yanlışlarına karşı anlayışlı, acılarınıza karşı merhametli dostlarınız sizi çepeçevre kuşatsın.

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: