30 yıl öncesindeki ilginç bir olay

Selâm arkadaşlar bundan 30 yıl öncesinde yaşadığım bir olayı paylaşmak istiyorum.

Günlerden cuma ve sabahın erken saatlerinde, hanımın memleketi olan Hatay iline bağlı Kırıkhan ilçesinde ,rahmetlik kayınpeder ile çay içerken; Bana oğlum bugün biraz namaz vaktinden önce cuma namazına murseloglu camiine gidip orada kılalım.

Bende orası biraz uzak degilmi deyince!. Oğlum bugün Kürt hoca gelmiş vaaz verecekmiş onu dinlemek lazım deyince,bende merak edip tamam gidelim dedim.

Ben sonra amca(kayınpederime amca derdim) kim bu Kürt hoca deyince!.

Kayinpederim oğlum Kürt hoca daha çocukken Urfa’da ailesi bir medreseye göndermiş ve orada dört yıl kaldıktan sonra çocuk hocanın derslerine katılmamaya başlamış. Diğer talebeler hocaya şikayet edince,bu çocuğu çağırıp oğlum neden derslere gelmiyorsun diye sorunca; Çocuk hocam ben dersleri dinliyorum diye cevap vermiş.. Hocası pekala bu gün ne ders yaptık deyince, hocanın söylediği ne varsa harfi harfine anlatmış.

Hocası bunu duyar duymaz.tamam sen istediğin yerden dersi dinle demiş ama içini de bir düşüncedir almış.

Ama bu çocuk bana çok garip baktı sebebi nedir diye de merak etmiş.

Akşam tüm talebeler yatmaya çıktığında çocuğu yanına çağırınca,oğlum sende bir gariplik var bana neden öyle değişik bakıyorsun diye sorar.

Çocuk inkar etse de oğlum 4 yıl oldu gece gündüz yanımdasın senin nasıl baktığını bilmeyecek kadar seni tanımıyor olmam herhalde deyince!.. çocuk yine birşey yok hocam deyince, bak oğlum söylemez isen sana hakkımı helal etmem deyince!. Önce başını yere eğer ve.

Hocam sizi rüyamda cehennemliklerin içinde görüyorum ve şu şu azapları çekiyorsunuz der!.

Hocası evet haklısın oğlum,senin o gördüğün rüyanın aynısını ben inan ki otuz yıldır her gün görüyorum.

Soylermisin bana toprağın altından başka gidilecek yer mi var. Biliyorum ki bu dünya imtihan dünyası, belki Rabb’im beni böyle imtihan ediyor ve bende öğredigim ilimle talebe yetiştiriyorum ve inanıyorum ki Allah beni affedecek.allah’tan ümidimi hiç kesmedim der.ve ikisi de yatmaya gider.

O gece çocuk yine rüyasında hocasını görür ve makamının çok yüksekte olduğuna şahitlik eder.

Sabah olunca hocanın derslerime katılır ve hocası yüzündeki değişikliği görür. Öğle yemeği sonrası bahçede gezerken talebeye şöyle der. Gördün mü?

Çocuk hocam siz de mi gördünüz deyince. Evet elhamdülillah gördüm oğlum gördüm der ve eğer ben o rüyayı İlk gördüğümde nasılsa cehenneme gideceğim deyip,delalete düşseydim nice olurdu benim Halim der.

Ve o çocuğa artık sana benim verebileceğim bir şey kalmadı memleketine gidip orada insanlara nasihatler de bulunabilirsin diyerek gönderir deyince Daha çok merak ettim.

Tahmini ezanda bir saat önce camiye geldik ama caminin icinde de, dışında da tabiri caizse iğne atsan yere düşmez bir kalabalık vardı.

Neyse zar zor içeriye girip sol arka tarafta duvar dibinde tek diz üzerinde oturduğumu hatırlıyorum. Kürt hoca vaaza başlamış ayet okuyor , şöyle dönüp baktığımda,uzun boylu tahmini 70 yaşlarında beyaz sakallı ve biraz esmer ama zayıf, yüzü inanılmaz derecede nurani birini gördüm.o günden bu güne kadar da öyle birini hiç görmedim. Neyse vaazın konusu şib-i ebi talip dediğimiz Mekke’de müslümanlara uygulanan bugün ki deyimle ambargo yu anlatiyordu.

Aman Allah’ım öyle bir izah ediyordu ki sanki kendisi de o olayın içinde aynı zamanda yaşamış gibi anlatıyor, efendimiz sav ve ashabı öyle bir anlatıyor ki sanki o anı çıplak gözle görüyormuşsunuz hissine kapiliyordunuz. sakın ama öyle vurgulu ve içten anlatıyor ki göz yaşları inanın sakallarindan damlıyor.

Ben kendimi tutamadım ağlamaya başladım ama sesli ağlıyorum.kafam öne eğik . sonra kafamı kaldırıp cemaate baktığımda yemin ederim ağlamayan bir Allah’ın kulu yok.

Sonra vaazı zenginlerin verdiği iftara ve mevlüt yemeklerine getirip ; Allah’tan korkmaz Allah’tan utanmaz o zenginler iftara kendileri gibi zenginleri çağırıp iftar verdiğinden, mevlüt okutup yine her gün et yiyenleri çağirdiklarından bahsedip. O yakınlarda bulunan imamların ne o iftara nede mevlütlerine gitmelerinin doğru olmadığını söyleyerek bunların yarın nasıl can vereceğini çok merak ediyorum dedi ve ilgili ayetleri okuyup izah ederek kürsüden indi.

Rabb’im öyle ferasetli din alimlerini ülkemizden,İslam beldelerinden eksik etmesin. Amin.

Not: Hataya yolu düşen veya orada yaşayan kardeşlerim,aslen tam emin olmasam da Reyhanlı ilçesinde yaşayıp hakka yürüdüğünü bilirler Kürt hoca namıyla bilinen zatı.

Selâm ve dua ile kalın.

 

 

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: