Şahmeran…

İnsanlardan uzakta gün ışığından yoksun mağarasında yaşayan yılanların ecesinin belden aşağısı yılan yukarısı ise görenleri büyüleyen güzellikte bir kadındır. Şahmeran can veren, hastaları iyileştiren, bilgelik, doğurganlık simgesidir. Şahmeran kabuk değiştirerek sonsuz yaşamı, değişimi ve dönüşümü temsil eder.

İran’da yaşayan Bilge Danyal’ın, oğlu Camsab’tan başka geleceğe bırakabileceği bir şeyi yoktu. Oğlunun kendinden sonra ismini sürdürmesi için adaletli biri olarak yetişmesini istiyordu. Şahmeran efsanesinin ve Bilge Danyal’ın oğlu Camsab’ın ihanetle ilgili sınavı arkadaşlarının bir gün onu bir mağarada terk etmesi ile başlar.

Yeraltı dünyasında Camsab ile karşılaşan Şahmeran ona her gece farklı efsaneler anlatır. Efsanelerin konusu, dostluk, sadakat, iyilik, merhamet ve adalettir. Zaman geçtikçe Camsab evini özler. Şahmeran onun bir tek şartla gitmesine izin verir:’ Yeryüzüne çıktığında kesinlikle hamama gitmeyecek ve benden kimseye bahsetmeyeceksin’.

Camsab evine geldiğinde hükümdarın ölüm döşeğinde olduğunu öğrenir. Padişahın bir tek kurtulma yolu vardır: Şahmeran’ı tanıyan birisi ilacı almak için askerleri yaşadığı yere götürecektir. Ülkedeki tüm halk sırası ile bir hamama sokulur; çünkü Şahmeran’ı tanıyan kim olursa olsun hamama girdiğinde sırtı yılan gibi pul pul olurdu. Camsab büyük sırrı daha fazla saklayamaz ve ölüm tehditi altında Şahmeran’ın yaşadığı mağaraya askerleri götürür.

Padişahin veziri türlü sihirler kullanarak Şahmeran’ı mağaradan çıkarmayı başardı. Karşısındaki kalabalık içinde Camsab’ı gören Şahmeran:’Ben insanoğluna güvenilmeyeceğini biliyordum. Ne çareki bir dosta aldandım. Bana kimse el sürmesin, ölüm yine dostun elinden gelsin’ dedi. Camsab dostu Şahmeran’ı ölüme götürürken, Şahmeran padişahın hastalığına iyi gelecek kendi canından yapılacak ilacın sırrını dostunun kulağına fısıldar.

Ve ölür Şahmeran gözünde bir damla gözyaşı, yüreğinde dostun açtığı hançer acısı ile…

Acı olan hançer yarası mı

YOKSA

Dostun ihaneti midir?

Siz ne dersiniz…

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: