Köpek savaşta yaklaşık 250 askerin hayatını kurtardı

Askeri köpekler denilince otomatik olarak çoban, Labrador ve Retriever gibi büyük cinsler akla gelmektedir. Ancak küçük Yorkshire Terrier onlardan biri değil. Ancak, kuralın her zaman bir istisnası vardır. İkinci Dünya Savaşı sırasında, resmi Yorkshire Terrier, yaklaşık 250 ABD askerinin hayatını kurtardı.

Her şey yolda arabayı tamir eden askerlerin aniden terk edilmiş bir tilkinin çığlıklarını duymasıyla başladı. Orada bir köpek buldular ve onu kurtardılar. Yakında onu William adında bir kaptana sattılar. Köpek gri kürkü nedeniyle Smoke adını aldı. 

Kaptan ve köpek arasında güçlü bir bağ oluştu. Çadırı ve yemeği paylaştılar. O hayvana askerlerle eşit hizmet etmek, çeşitli görevleri yerine getirmek gibi çeşitli hileler öğretti. Küçük boyutu nedeniyle askeri günler alacak işleri dakikalar içinde yapabiliyordu. Örneğin, mühendislerin Luzon adasında bir hava üssü inşa etmelerine yardım etti.

Saldırıya uğrayan patlamış bir geminin güvertesinden yelken açarak efendisinin hayatını kurtardı. Sonuç olarak, kaptan çok sayıda insanı yaralayan kurşunlardan kurtuldu. Hayatı boyunca, Smoky bir tayfun, 12 savaş görevi, 150 hava saldırısı ve paraşütle atlamadan kurtulmayı başardı. Smoky 1957’de 14 yaşında öldü. Mezarının üzerinde, asker miğferi ile bronzdan yapılmış bir heykelini görebilirsiniz.

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: