Donetskte paralı askerleri idam etmek istiyorlar

Donbasta Ukrayna için savaşırken yakalanan iki İngiliz ve bir Faslı savaşçı Perşembe günü idama mahkum edildi. Interfaxın aktardığına göre mahkeme, İngiliz Aiden Aslin, Sean Pinner ve Faslı Brahim Saadoun adlı üç kişiyi “iktidarı ele geçirmek ve anayasal düzeni devirmek için komplo kurmaktan” suçlu buldu.

Adamlar 24 şubattan beri Ukraynaya giren Rus güçleriyle savaştığı zaman rehin alındı.Duruşma sırasında paralı asker olduklarını itiraf ettiler. Avukatları karara itiraz edeceklerini söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, iki İngilizin kararına ilişkin yeni bir yorum eklemedi. Çarşamba günü, savaş esirlerinin siyasi amaçlarla kullanılmasını kınadı ve “askeri dokunulmazlık haklarına sahip olduklarını” belirtti.

İngiliz vatandaşları, Nisan ayında Mariupolda kentin kontrolü için şiddetli bir savaş sırasında Rusya tarafından ele geçirildi.Faslı Saadoun Mart ayında teslim oldu. Birleşmiş Milletler ölüm cezasına karşı çıkıyor ve Rusyaya tüm Ukraynalı esirleri konusunda uluslararası hukuk kurallarına uymaya çağırıyor.

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: