Tanrıça Bastet

Kadınların, çocukların, kedilerin ve evin koruyucusu Kedi Tasvirli Tanrıça BASTET, Güneş Tanrısı RAnın kızıdır. Evi kötü ruhlardan arındıran tanrıça özellikle kadın, çocukları hastalıklardan, felaketlerden korur. Tanrıçanın Bubastisteki tapınağı, tıbbi yardımdan danışmanlığa, yiyecek dağıtımına kadar çeşitli hizmetler sunan şehrin odak noktasındadır.

Tanrıça BASTET bir gün babası Ra’ya kızarak inzivaya çekilmeye karar vermiş. Aslan biçiminde öfke, vahşet ve kin ile dolup taşan tanrıça günlerce nefsini terbiye etmeye çalışmış. Tanrıçanın terbiye olup kaprislerinden kurtulduğunu denetlemek için babası aylar sonra kızını yanına çağırmış. Aslan görüntülü tanrıça Nilin arındırıcı suyunda defalarca yıkanarak nefsini terbiye etmiştir. Tanrıçanın aslan yeleleri yavaş yavaş dönüşürken uysal, neşeli,sevimli kedi tanrıçaya dönüşmüş. Müzik, dans, analık, aşk, yağmur yağdırma, ölüleri koruma, doğurganlık özellikleri tanrıçanın uzun süre ve geniş alanda tapınım görmesine sebep olmuştur.

Hatta Pers Kralı II. Cambyses Mısır’ı işgal ettiği sırada güçlü bir direniş ile karşılaşır. Tanrıçaya inananların kediye olan zaafını çok iyi bilen kral, ordularını şehre saldırıya göndermeden önce bulduğu tüm kedileri şehre saldı. Mısırlılar tanrıçaları BASTETe olan saygıları nedeniyle savaşmayı reddedip şehri teslim etti.

Tanrıça adına düzenlenen festivallerde tapınağa ölmüş kedilerin mumyaları hediye halinde sunulurdu. İnanışa göre kedi evinde miyavladığı zaman tanrıça neşesi, bereketiyle haneyi ödüllendirirdi.

Sizin hanenizin neşe sebebi kedi dostlarımızla aranız nasıl peki?

Dileriz keyfiniz bol olsun…

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: