189 yaşındaki dev kaplumbağa bugünlerde kalbinizi ısıtacak

Yeryüzünde en uzun yaşayan canlılar insanlardır, ama daha uzun yaşayabilen bazı türler var. Bunlardan biri kaplumbağadır. Kulağa şüpheli gelebilir, ama bu canlılar yüzyıllarca yaşayabilir. Bugün sizi yaklaşık 2 asırlık hayvanla tanıştıracağız. Dünyanın bilinen en eski kara canlısı 189 yaşındaki büyük kaplumbağa Jonathana bakın. O hayvan 1832’de doğdu.

Jonathana dair ilginç olan şey, ilk kez bir asırdan fazla zaman önce fotoğraflanmış olmasıdır. Jonathanın ilk fotoğrafı 1886 yılında çekildi. Uzun yılların görünüşünün pek değişmediğine tanık olmak inanılmaz. İlk fotoğraflandığında yaratığın 54 yaşında olduğunu söylemeye gerek yok.

Jonathan herkesten daha yaşlı olmasına rağmen, hala enerji dolu bir genç gibi davranıyor. Ancak doktorlar, hayvanın yaşlandığını, yaşlanma belirtileri olduğunu keşfetti. Gün geçtikçe görme ve koku alma duyusunu kaybeder.

Hayvanın yaşlanmasına rağmen formunu korumak için sıkı bir diyet uyguladığını belirtelim. Jonathanın 1902 yılında çekilmiş fotoğrafına hayran olabilir. Bugünkü görünümüyle karşılaştırabilirsiniz.

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: