Amerikanın gerçek sahipleri

Amerika kıtasının gerçek sahipleri Kızılderililerdir. Antik çağlardan beri burada yaşıyorlar. Burası kendilerin anavatanı. Fakat Avrupalılar Amerikayı keşfettiklerinde, topraklarına o kadar hayran kaldılar ki, onu fethetmek istediler. Amerika’nın bazı bölgelerini fethetmeye ve onları kendilerine ait hale getirmeye başladılar. Peki bu toprakların gerçek sahiplerine, özgürlüğü seven Kızılderililere ne oldu? Sevdikleri toprakları terk etmek istemiyorlardı ama Avrupalılar yoksulları güç, silah ve şiddetle yurtlarından kovdular. Bu mücadeleye Beyazlar ve Kızıllar Savaşı denildi, çünkü Avrupalıların ten rengi beyaz, Kızılderililerinki kırmızıydı.

Kızılderililer gururlu, cesur, dürüsttür. Kabileler halinde yaşıyorlardı. Kabilenin kendi adı, gelenekleri, lideri vardı. Kızılderililer, kabiledeki en nazik, bilge ve en adil insan olarak kabul edilen liderlerini sevdiler, itaat ettiler.

Kızılderililer doğaya çok bağlıydı. Ormanda hayvanlar, kuşlarla yan yana yaşıyorlardı. Doğanın dilini anladılar, tüm izleri, sesleri biliyorlardı. Kızılderililer hiçbir zaman doğaya, hayvanlara zarar vermediler, hatta vahşi hayvanları fakat saldırıya uğradıklarında öldürdüler.

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: