Antik çağda büyü erotik büyüler

Büyücü, sana büyü yaptılar, beni bıraktılar, ben özgürüm; Elamitli büyücü, ben özgürüm, Küteli büyücü, ben özgürüm; Süteli büyücü, ben özgürüm; Lülibiyeli büyücü, ben özgürüm; Şanigalbiyeli büyücü ben özgürüm. (Asurlular’ın şeytan kovma ayinlerinden bir bölüm) Dünyada bulunan paleolitik tarzda en eski resimlerin olduğu M.Ö 13.000 ,güneybatı Fransadaki Lascaux magarasında avlanma büyüleri ile ilğili avcı toplayıcı üst paleolitik magara resimleri ,magaranın zor ve ulaşılmaz bölümlerine yapılmıştır.Büyü ve büyücüyü gösteren bu resimler trans halinde şamanların ilk halleridir herhalde. Büyüye dair ilk yazılı kanıtları Sumerde buluyoruz M.Ö 2600 Mezopotamyadan Mısıra intikal eden uygulamalar ve sözcükler.. mısırda devlet resmileşmiştir.Ve yıldız falları Babilden günümüze kadar gelmiştir.

Tarihçiler genellike sihir büyü ritüellerini Yunan ,Roma tarihinden uzak tutmaya çalışmıştır,çünkü onların idealize olmuş kavramlarına ters düştüğünü düşündüler.Fakat, antik yunan ,roma ,mısır, ortadoğuda bulunan arkeolojik bulgular bunu kanıtlar.Erotik büyülerin popüler bir formülü vardır ;Büyülü bebekler,söylenecek kelimeler ve duruş şekli. Antik çagdan kalan çıplak diz çökmüş üzerine 13 iğne batırılmış ,kilden bebek Msırda toprak vazonun içinde bulundu.Ve kurşun tablet üzerine yazılan kadının adı Ptolemais ,büyücünün adı Sarapammom olarak kaydedilmiştir. Yemesine ,içmesine,dışarı çıkmasına,uyumasına izin vermeyin.onu saçlarından sersemletin,beni görene kadar sürükleyin… Burada aşkı aramaktan ziyade kontrol ve tahakküm söz konusudur..Mahkeme davaları,araba yarışlarındaki ,spor faaliyetlerindeki başarı ,tipik büyülerdi.. Ve bu çaglarda elimizdeki büyü ,sihir belgelerinde kullanılan dilde hafiflik göremiyoruz…

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: