Artemisia Gentileschi…

Hayatında yaşadığı en kötü travmadan kendini VAR ederek çıkmış İtalyan Ressam Artemisia Gentileschi kadın ressamların hiçbir platformda kabul göremediği bir zamanda dünyaya gelir. Yalnızca KADIN olduğu için sanat okullarında eğitim almasına izin verilmez. Babası ise kızının yeteneğini keşfedip onun eğitim almasını sağlar.

Eğitmeni Tassi ile başladığı çalışmalarını kısa sürede meyvesini vermeye başlar, çünkü Artemisia çok yetenekli bir ressamdır. Ne yazık ki çalışmalar henüz 19 yaşındayken eğitmeni Tassi tarafından tecavüze uğraması ile yön değiştirir. Yaşadığı bu korkunç olaya kadar naif çizgiler ile tuvale sanatını aktaran Artemisia, bu olaydan sonra realist çizimler ile sahnededir. Tuvalinde o zamana kadar görülmeyen cesur çizgiler ortaya çıkar. Mitolojik ve dinsel KADIN figürlerini, savaşçı karakterleri ile resmedecek kadar cesur davranır.

Tuvallerinde güçlü kadın kahramanları o dönemin toplumsal ön yargılarına karşı gelecek biçimde betimler. Kadınlar, enerjik, savaşçı, korkusuzdur.

Kendi otoportresini ise bir kadının sürekli ‘güzel’ görünmesi gerektiği anlayışının tam aksine çalışma anında saçları dağınık ve yaptığı işe kendini adamış biçimde tasvir eder.

Asur’lu bir generalin başının kesildiği sahneyi betimleyen Artemisia, kendinden öncüllerin çizimlerinin aksine, intikam ateşi ile bir erkeğin başını gövdesinden ayıran bir Judith karakteri resmeder. Bu tasvir tecavüzcüsünden aldığı en iyi intikam olur. Öğretmen Tassi bir daha hiç kimseye ders veremez.

Barok döneminin en büyük kadın ressamlarından biri haline gelecek olan Artemisia, bugün en ilerici ve etkileyici kadın ressamların İLK temsilcisi olarak kabul edilir. Bir kadın için hayatı boyunca unutamayacağı tecavüz gibi bir olguyu kendini Yaratma sürecine dönüştüren Artemisia kadınlara örnek yaşamı ile Sanat Tarihi’nde çığır açmıştır. Tecavüzcüsü ile evlenmediği için çevresinden dışlanan, yalnızca kadın olarak dünyaya geldiği için sanat yapamaz diye nitelendirilen Artemisa, Academy of Design akademisine kabul edilen İLK kadın olmuştur.

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: