Doğanın yeniden doğuşunun tanrıçası ve Horalardan biri olan Pormana…

Heykel Carrara mermerinden yapılmıştır – MS 1. yüzyıl

16. yüzyılın ortalarından itibaren eklemeler ile. – yükseklik 1.51 m. – env. 1914, n. 136 – Uffizi Galerisi, Floransa

1568’de Giorgio Vasari, Roma meyve tanrıçası Pomona’nın tasvirini tanıdı. Doğanın üretici gücü üzerinde kadının tuttuğu pelerinin kenarlarından adeta taşan üzümler, armutlar, narlar ve cevizler. Bugün, bu tür heykellerin bilinen diğer kopyaları sayesinde genç kadın, bir Hora; yani Zeus ile yılın doğal döngülerini yöneten adalet tanrıçası Themis’in kızlarından biri olarak tanımlanır. Horailer mevsimsel armağanların taşıyıcılarıydı, aynı zamanda ölümlüler için çekicilik ve yetenekler de taşıyorlardı.

Horailer, insan doğum anına hükmederek, onlar üzerinde faydalı ve sağlıklı bir etki yaptı. Hesiod dersine göre üç Horalar, hayat veren doğaları nedeniyle, kaçınılmaz olarak Bahar fikriyle ve kışın sertliğinden sonra doğanın yeniden doğuşuyla bağlantılıydı.Zaten Homeros ilahilerinde , Persephone’yi Yeraltı Dünyasından dünyaya geri getiren, böylece yazın başlangıcını işaretleyen de Horalardır. Bununla birlikte, eylemleri bahar meyveleriyle sınırlı değildi, aynı zamanda sonbahar da dahil olmak üzere diğer mevsimlerin ilk meyvelerini de korumak için görevlendirildiler ve Floransa heykelinin cüppesini doldurmak için seçilen meyve türlerinde yankılandılar…

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: