Elçiler salonu (Çin sarayında Türkler)

Bu görseller Türklerin en eski özgün, renkli tasvirleri arasında sayılmaktadır.

Türk Kağanlığının gücünün en yüksek olduğu dönem olan 6.yüzyıla aittir. Çinin başkentinde ‘sabao’ rütbesindeki Soğd’lu yetkililer, ağırladığı Türk elçilerine ziyafet sunarken görülüyor.

Oymalar, mermer ve granit mezar yataklarına yapılan lahit içi eserlerden oluşur, günümüzde Japonya Miho Müzesinde sergilenmektedir.

Görsellerde ziyafet sofrasında görülen Türkler, genellikle sol tarafta, saçları uzun, bel kemerleri sıkı ve hançer asılı, ellerinde ise kadeh, birindeyse saz benzeri çalgı görülmektedir.

Sogd’lu yetkili ve eğlendiricilerse sakallı, kemersiz, sağ taraftadır, bazılarında müzik aleti vardır.

Görsellerden birinde sadece ayakta bir Türk, birindeyse Türk sağ taraftadır. Çin sanat tarihi açısından düşmanların sağ tarafta resmedilmiş olması nadiren karşılaşılan durumdur.

Farsların ve Toharların ataları sayılan Sogdlar uzun yüzyıllar Çinle iyi ilişkiler içinde olan ünlü tüccarlardır. Tarih boyunca birçok Sogdlu, Çin saraylarında devlet görevlisi, hizmetkar, Çin kentlerinde eğlendirici olarakta tarihte yerini almışlardır..

Siz olsanız ne yapardınız?

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: