Gümüş üzerine altın yaldızla repoussé tekniği kullanılarak bitki motifleriyle bezenmiş vazo

Bu gümüş üzerine altın yaldızla repoussé tekniği kullanılarak bitki motifleriyle bezenmiş vazo, ryton ve kupa, 618-907 döneminde Çin, Tibet ve Orta Asya bölgelerini kaplayan, yayılmacı Tang hanedanı kültürünün karma sanatına ait yansımasıdır…
Eserlerin üçü de ağırlıklı olarak üzüm asmaları, boncuklu bordürler ve kalp motifleri gibi Orta Asya unsurlarıyla bezenmiştir. Soğdlu zanaatkarların, gümüşü repoussé tekniği kullanarak yaldızlı folyo ile bezeme işinde uzmanlaştığı bilinmektedir.

 

İçme kabı olarak hayvan başlı ritonun formu ve gümüşün kullanımı İran tasarımı esintisi taşırken, vazonun ve kupa üzerinde kullanılmış olan aslan ile ejderha formu tamamen Çin zanaatının figürleri olarak göze çarpar….
Kupanın alt tarafında Tibet alfabesiyle yazılmış yapan ustanın kimlik imi, eserin Çin Kraliçesine ait kişisel eşyası olduğunu gösterir. Daha sonraki bir ekleme olsun ya da olmasın, yazıt, Tibet’in siyasi konsolidasyonu ve birleşmesinin ilk yıllarında Tibet ve komşu bölgelerdeki yönetici seçkinler arasındaki evlilik ittifaklarının önemini doğrulamaktadır…
8. yy’lın başlarına tarihlenen eserler Ohaio’da “Cleveland Sanat Müzesi”nde sergilenmektedir…

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: