Himalaylarda kaybolan biniciler

Pir Panjal, Küçük Himalayaların batı kesiminde, Himachal Pradesh, Jammu ve Keşmir sınırlarının ötesinde doğu-güneydoğudan batı-kuzeybatıya uzanan bir dağ silsilesidir. Görülecek yerler muhteşem: deniz seviyesinden 4.000 metreye kadar yükselen yüksek tepeler, hızlı akan dereler ve sedirlerle büyümüş derin vadiler ve küçük tarlalarla çevrili dağınık küçük evler.
Haziran 2017’de burası, uzak dağlık bölgelerde kaybolan taş atları, esrarengiz heykelleri bulmak ve tanımlamak için başlatılan bir Rus-Hint arkeolojik keşif gezisinin yeriydi.

Bu hikaye 2013 yılında Hindistan’ın Jammu ve Keşmir eyaletinin idari merkezi olan Srinagar Arkeoloji Müzesi’nin girişinde binicili iki taş at gördüğümde başladı. Arkeoloji kariyerim boyunca gördüğüm hiçbir şeye benzemiyorlardı. Bu heykellerin kökeni ve sahibi hakkındaki sorularım beni hiçbir yere götürmedi ve bilimsel literatürde bunlardan hiç söz etmedim. İşin garibi, atlar sessizlik ve unutulma içinde kefenlenmişti, bu da oldukları gibi orantısızdı. Hint Sanat Tarihi’nde onlara yer yokmuş gibi görünüyordu.
Bu büyüleyici heykellerin geldiği yeri görmeyi özlediğimden beri. Gerda Henkel Vakfı’nın finansal desteği sayesinde arzum ancak 2017 yılında gerçekleşti. Hindistan tarafından Jammu ve Keşmir Eyaleti, Hindistan’ın Ramban Bölgesi, Jammu Bölgesi, Gool köyüne başlatılan bir keşif gezisi, Hindistan tarafından Yardımcı Doçent ve Küratör Dr.Mohammad Ajmal Shah ve Yardımcı Doçent Yatoo Mumtaz Ahmad ( Arkeoloji), Hindistan Keşmir Üniversitesi Orta Asya Araştırmaları Merkezi’ne bağlı.

AW328929
Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: