Hitit efsanesi Yılbaşı ve Yılbaşı Gecesi

AMAN zamanın ölçüldüğü ay tanrısı yada tanrıçasıdır. O muhtemelen aseksüel zamandır. MÖ 3. binyıldan itibaren farklı ülkelerin panteonuna girmiş ve adını değiştirmiştir. Spanzashepa, Kushu, Nana, Jericho, Arma, adıgeçen hitit ve Yılbaşı gibidir. Yılın en uzun gecesi Aralık ayındadır, dolunay ise Aralık ayında farklı günlerde olur, örneğin bu yıl 19 Aralık idi.

Hitit efsanesine göre o gece Yılbaşı ya da gece dehası anlamına gelen Şamuj, bazı dillerde gecenin tanrıçasının beyaz giysiler içinde yeryüzüne inip hayalleri gerçekleştirdiğini tercüme etmiştiler.

Hitit yazıtlarına göre Ar’ın yeryüzüne indiği renkleri ve nesneleri kaydedebiliriz:Değerli metaller, fildişi taraklar, müzik aletleri, bronze havuzu, sandalyeler, tahtlar, masalar, beş renkli yün halılar, gök mavisi, örümcek, sardonik, aytaşı, ortoklaz yada arduvaz, kaymaktaşı, dağ kristali cam olan Vanakn yani efsaneye göre erime kabiliyetini kesin olarak kaybeden ve süper donmuş buz olan Van taşıdır.

Böylece Yeni Yıl’a birkaç renk verip Noel Baba’yı aldım.

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: