İnanna…

Kutsal Var Mıdır?

Medeniyetin temellerini oluşturan yüce, sonsuz tacın, krallık tahtının sahibi, doğruluk, yeniden doğuş, sanat, müzik, erdem, arınma, korku, şehvet, yargı, adaletin temsilcisi Tanrıça İNANNA…

Sümer panteonundaki en güçlü karakter İnanna, inananlar için bir kadında olmasını istedikleri tüm vasıfları kendinde toplar. O şehvetin, çekiciliğin, şefkatin, hırsın, önderliğin, bereketin, coşkunun, aşkın ve çoğalmanın sembolüdür. Efsanelerinde KADIN’ın gücünü, aşkını, iş bitiriciliğini, erkeğin hayranlığı aynı zamanda umursamazlığını anlatır.

Tanrıça İnanna evlilik bağı ile birleşmek için Kral Dumuziyi seçmiştir. Dillere destan düğün hazırlıklarından sonra Sümer ülkesi hiç yaşamadığı berekete kavuşur. Dumuzi sonsuz aşkla hayran olduğu Tanrıça’ya: ‘El ele uyumak tatlıdır, kalp kalbe uyumak daha tatlı, aşkımız sonsuza dek sürecek’ der. Tarihte görülmemiş aşkla başlayan evlilik İnannanın Ölüler Diyarı tanrıçası kardeşi Ereşkigalı ziyaret etmesiyle gölgelenir. Tanrıça Ereşkigal kardeşini rehin alıp onu yeraltında kalmaya mahkûm eder. Tanrıça İnanna yeraltındayken kocası Dumuzi genç kızla gününü gün etmektedir.

Tanrıça İnannanın çaresiz yakarışlarına karşılık onun yeryüzüne tekrar çıkmasına izin verilir, fakat tek bir şartla: İnannanın yerine ölüler diyarına geçecek birini bulması gerekmektedir. İnanna şehir şehir dolaşır. Her gittiği yerde yokluğuna üzülen insanları ve tanrıları berbat halde görür. Ta ki kocasının yaşadığı Uruk şehrine gelene kadar… Saraya adımını atar atmaz gördüğü manzara karşısında hüsrana uğrar.Kocası bir şölen sofrasında keyifler içindedir. Yanındaki ölüler diyarı hizmetkârlarına:’ Alın götürün kocamı’ der.

Tanrıça kocasını cezalandırır cezalandırmasına da yüreği el vermez. Tanrılar ile bir anlaşma yapar. Dumuzi yılın yarısında yer üstüne çıkıp karısı İnannayla buluşabilecektir. O buluşma ilk gün ki ‘Kutsal Evlilik’ günü kadar coşkulu geçer, iki sevgili yan yana geldiğinde tüm Sümer bereket yağmuru ile kutsanır.

‘Kutsal Evlilik’, ‘Kutsal Dostluk’, ‘Kutsal Kardeşlik’

Tüm kutsallar her ne şartta olursa olsun

KUTSAL kalmaya devam eder mi???

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: