Jusepe di Riberanın sıradışı tablosu

Bu sıradışı tablo İspanyol sanatçı Jusepe di Ribera tarafından 1631 yılında tamamlandığında, dönemin popüler olağandışı insanlarını resmetmek gibi bir trend söz konusuydu. Bu resim, cücelik gibi özelliklere sahip kişilerin “sıradışı” kabul edilen portrelerinden oluşan bir galerinin parçasıydı. Hatta Ribera 1642’de sopa ayaklı bir çocuk “The Clubfoot” un portresine sipariş almıştı. Yani sıradışı olmak, aynı zamanda popüler olmak ve bundan kazanç sağlamak demekti.

Sanatçı bu resimde, Magdalena Ventura adlı bir kadını bebeğini emzirirken, arkasında duran kocasıyla birlikte çizmiş.Çeşitli dönemlerde, pek çok sanatçınının günlüklerinde resimden bahsedilmiş.Magdalena Ventura hakkında elde edilen tüm bilgiler, tablodan bahseden alıntılardan ve belgelerden elde edilmiştir.

1630 yılında Alcalá Dükü, Magdalena Ventura hakkında duyduğu söylentilere dayanarak, O’nu yansıtan bir tablo için sanatçıya sipariş verir.

Hakkında elde edilen bilgilere göre; Magdalena Ventura’nın kucağındaki bebek dışında en az iki çocuğu daha vardı, Abruzzi kasabasından bir İtalyan olan kadının sakalları 37 yaşında çıkmaya başlamıştı. Tabloda uzun, kesilmemiş bir sakalla modellik yapmaktan çekinmediğine göre Magdalena’nın bu durumu, muhtemelen birincil gelir kaynağıydı. Çünkü bu görüntü, kocasının daha modaya uygun kesilmiş sakalıyla tam bir tezat oluşturuyor. Üstelik 17.yy’lın sosyolojik yapısına bakıldığında, emzirirken

bu kadar rahat poz vermiş olması da görüntüsü kadar sıradışıdır…

Ayrıca tablonun sağ tarafında iki stel görülür, üstteki stel aile hikayelerinin ayrıntılarını Latince listeler ve tablo yapıldığında 52 yaşında olan Magdalena’yı bir “Doğa Harikası” olarak ifade eder. İkinci stelse, Onun sıra dışı doğasına rağmen sahip olduğu çocuğu, kocasından, ayrıca ressamın başarısından, ona sipariş veren kişiden bahseder…

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: