Kadın kadının VATAN’ıdır…

Tarih öncesi Mezolitik Çağda hayvanların evcilleştirilmesiyle başlayan süreç, zamanla hayvanların çoğaltılması, hayvansal ürünlerin değerlendirilmesiyle evrimine devam etmiştir. Kadın, erkek arasında doğal ritmi uyumlu bir iş bölümü bulunmaktadır. Erkek hayvanı avlamış, barınağa getirmiş, kadında hayvanı beslemiş, elde ettiği ürünleri değerlendirmiştir.

Zamanla üreyen hayvanlar çoğalmış, insana alışmıştır. Tekrar doğaya bırakılan hayvanlar bu kez yabani hayatta da olsa insana bağımlı hale gelmiştir. Fiziksel güç olarak kadından daha avantajlı donanıma sahip erkek, hayvanları uzak mesafelere kadar getirme görevini üstlenmiştir.

Hayvancılığın hayati bir düzenlemeyle işleyişinde erkek dışarda iken kadın, barınakta hayvansal ürünleri işlemek ile meşgul oluyordu. Kadın yaratıldığı ilk günden itibaren eldeki ürünleri değerlendirmeyi, üretmeyi ve işlemeyi kendiliğinden gelişen içgüdüsel bir eylem olarak yerine getiriyordu.

Erkeğin dışarıda olduğu dönemde köylerde yaşayan kadınlar arasında ise çok güçlü bir imece kültürü yerleşmişti. Günümüzde bulunan kap kacaklarda karşımıza çıkan benzerlikler kadınlar arasında ORTAKLAŞA bir yaşamın olduğunun kanıtı olarak gösterilmektedir.

Dememiz o ki

KADIN’lar her nerede, hangi çağda, hangi şartlarda olursanız olun,

Birbirinize desteğinizi esirgemeyin.

KADIN KADIN’ın VATAN’ıdır…

VATAN’ımız olan bir arkadaşlarımızı yoruma ekleyelim mi?

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: