Kali…‘Yozlaşan Ritüeller’…

Hindistan’da Mücevherler Adası’nda yaşadığına inanılan Tantra öğretilerinde Tanrı Şiva’nın eşi Dünyanın Karanlık Hanımefendisi Tanrıça Kali (Şakti)…Tanrıça Kali zıtların bir araya geldiği pek çok sıfatı barındırır. Zıtların birleşmesi öncelikle varolması ile ilgili olup; ayrılmaz parçası Tanrı Şiva’dan meydana gelmiştir. Tanrı Şiva’nın dişil enerjisi olarak iki zıt hali vardır; Koruyucu ve Yıkıcı…Hassas bir halde iken Uma (Parıltı), Parvati (Dağ), Dünyanın Anası, hiddetli halinde ise Durga( Erişilemez), Öfkeli, Korkunç, KALİ (Siyah)’tır.

Tasvirlerinde eşi Şiva’nın yüzükoyun yere kapanmış biçiminin üzerinde dururken gösterilmektedir. Kali ölüm kılıcını, yani ruhsal itaati savurmaktadır. Elinde tuttuğu kan damlayan insan kafası, bulacağı şey için yaşamını kaybettiğini yani var olmak için HİÇ olmak gerektiğini anlatır. İnananları kutsaması için EGO’nun sahte benliğin kesilip atılması gerekir. Tantra metinlerinde kan okyanusu içindeki teknesinde, ayakta durmaktadır. Kan, evrendeki ‘Yaşam Suyu’dur. Evrende yaşam suyunu yeniden yaşam, ya da ölüm için vermek gerektiğinin kararını veren kendisidir.

Ruhun tıpkı KALİ gibi siyahlara bürünüp, baştan çıkarıcı etkilerinden arınıp, yaşam simgelerinin yanısıra yıkım ve ölümle örtünmesi gerekir. Boynunda mağlup ettiği şeytanların başlarından bir kolye takar. Sağ elinde taşıdığı kılıç, yanılgı ve cehaleti keser. Yaşam ipliğini kestiği makas yine sağ elindedir. Sol elinde bereket çanağı ve üretimin simgesi nilüfer taşır. Tanrıça TEK’te İKİ’nin dişi ortağı, sadakatli eşidir. Hayat ve ölüm BİR’dir. Kadın ve erkek bedenindeki eşsiz bütünlüğü temsil eder.

BİR olmayı temsil eden KALİ, günümüzde yalnızca cinsel birliktelik ile sınırlandırılmıştır. Oysa ki Tanrıça KALİ’nin temsil ettiği Tantra felsefesi günümüzde tıpkı kozmetik yada alışveriş sektöründe olduğu gibi KADIN bedeni ticari bir meta olarak kullanılmaktadır. Bu tarz uygulamalar ile öğretilerin içleri boşaltılmaktadır.

Tüm inançlarda olduğu gibi KADIN bedeni üzerinden ritüeller hızla yozlaşmaya devam ediyor. Kimi zaman taşlanarak kimi zaman cinsel bir obje olarak kullanılarak Yok mudur bilinen bir orta yolu?

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: