Kleoppatra…Dünya tarihinde antik Mısırın en çok tanınan kraliçesi…

Kleoppatra Batlamyus hanedanlığının son firavunudur..Ona bu ünü saglayan Roma imparatorluğunun çöküşündeki rolü yadsınamaz..

M.Ö 69 yılında doğmuş Kleopatra XII.Batlamyus Auteles’ in altı çocuğundan biridir..M.Ö 58 yılında İskenderiye’deki bir ayaklanmayı bastırmak için Romalıların destegini almak üzere babasıyla Romaya gitmiştir..Auteles ‘ in vefatından sonra M.Ö 51 yılında erkek kardeşi Batlamyus ile birlikte tahta çıkmıştır..M.Ö 48 yılında Pharsalus ‘ta büyük Pompey ‘ i bozuna uğratan Sezar İskenderiye ‘ye geldiğinde Kleopatranın büyüsüne kapılmıştır..Sezarla yaptığı ilk görüşme erkek kardeşini yenilgiye uğratmak için çevirdiği entrika efsanevidir ( Dostunun onu halıya sarılı vaziyette sezara sunması ) M.Ö 47 yılında Kleoppatra Sezardan erkek evlat doğurur Kaisarion..O süreçte Sezar kazandığı başarılara ödüllendiriliyor,kutlamalar forumun açılışında vatandaşlara dagıtılan tahıl, paralar herne kadar kendisini tanrısal yapacakm girişimlerin engellenmesinde dikkatli olsada Hellenistik bir hükümdar aurasına bürünüyordu..Devleti saglamlaştırma ve eski düzeni yok etme çabalarının hiçbiri ,karşısında artan soylu ailelerin muhalefetine engel olamadı..M.Ö 44 suikastle öldürüldü,Cassius ,Brutus gibi sadık cumhuriyetçiler tarafından..Sonrasında Kleopatranın büyüsüne kapılan Markus Antonnius, imparatorluğa baglı devletler arasında düzeni tesis etmek için çok çaba sarfetti ..

Mısır, Kleoppatra erkek kardeşini katlederek konumunu saglamlaştıran, Sezardan evlat doğurarak bunu ortak hükümdar gösteren akıllı bayan..Antonnius tarafından M.Ö 41 yılında çagırtıldı ..Muhteşem saltanat kayığı yelkenlerine parfümler döktürülmüş etrafa şark kokuları yayan, altınlarla dolu ihtişamla gelen Kleoppatra .. Antonnius kışı İskenderiyede onunla geçirdi ikiz evlatları oldu..O ilişki Kleopatranın krallığına Roma destegi şart anlayışıydı,Antonnius ise gözünü Mısırın zenginliklerine dikmişti..Fakat aralarında o egzotik ortamın büyülü aşkıda vardı..O arada Romada onun güçlü kadının elinde oyuncak olduğu söylentilerini yaymak Octaviusa hiç zor olmadı..Octavius ve Antonnius un kuzey Yunanistanda filolarıyla karşılaşmaları tam son perde fiyaskosuydu..Antonnius Kleopatra ile birlikte filoları bırakıp Mısıra kaçmıştı..

Tarihin en unutulmaz ölüm sahnesi burda yaşandı,engerek yılanı tarafında kasıtlı intahar eden Kleoppatra dan sonra Antonnius kendini bıçakladı,ardından oğlu katledildi. Büyük Hellenistik krallıklarının sonuncusu olan Mısır artık Romanın elindeydi..

Kleoppatra efsanelerdeki gibi güzelmiydi ? Hayır….Çok bilgili ,akıllı ve entellektüeldi, dokuz dil bilir, sesinin çok güzel bir melodi gibi olduğu söylenir ve genellikle yaklaşarak ( bu bir erkek etkileme yöntemi herhalde ) kulaga doğru kısık konuşurdu ..Antonnius’ u , Sezar’ dan daha çok sevmişti..

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: