Krotonlu Theano…

Antik çağın ilk kadın filozofu Theano, Pisagor’un eşidir. Pisagor öğretilerine sıkı sıkıya bağlı filozof; felsefe, geometri, matematik anabilim dallarında eğitim almıştır.

Pisagor öğretisine göre ‘Bir insan sözlerini genellikle dikkatsizce söyler, bu yüzden bir insan eğer ne söyleyeceğini bilmiyorsa susmalıdır’. Pisagor Orpheusçuluk ekolünü takip ederek ruhun varlığı ve ölümsüzlüğü inancını öğrencileri arasında yaymaya başlar. Verdiği eğitimler yüzünden de düşmanları tarafından öldürülmesi kaçınılmaz olur.

Filozof Theano, Pisagor Okulu’ndan aldığı eğitim doğrultusunda kocası öldükten sonra özellikle kız çocuklarını okuluna davet eder. Hayatın salt maddeden ibaret olmadığına, ruhun yeniden doğacağına, bu yüzden de insanların erdemli bir hayat yaşamaları gerektiğine inanır. Matematik ve metafizik teorilerine büyük önem vermiş, rakamları da düzeni sağlayan temel unsurlar olarak kullanmıştır. Pisagor öğretisini Ege ve Mısır’a kadar yayma başarısı göstermiştir.

Filozof Theano okulda verdiği derslerin nerede ise tamamını ahlak ve erdem konuları üzerine inşa etmiştir. Döneminin en ileri görüşlü kadınlarından biri, bir felsefe okulunun baş temsilcisi Theano, ahlak anlayışını kadınlar üzerinde yoğunlaştırmıştır. Erkeklerin kadınlardan daha üstün olduğunu, kadınların hayatın her alanında erkeklerden geri planda kalmasını savunur. Theano’ya göre ‘İyi Bir Kadın’ olmak erkeğine ‘İyi Bir Eş’ olmaktan geçer.

Dönemin şartları içinde toplumda yer edinmeye çalışan kadının büyücülük ya da cadılık ile itham edildiği bir çağda, Filozof Theano’nun hemcinsleri üzerinden ‘AHLAK’ dersleri vermesi ne kadar bilimsel etiğe uymaktadır… Eşinin sağladığı olanaklar ile ilkleri yaşayan bir KADIN, etik kuralları öncelikle hemcinsleri üzerinde denemiştir.

Kadın kadının VATANI mı Yoksa DÜŞMANI mı sorusu ne yazık ki yüzyıllar geçse de temel dilemmamız olmaya devam etmektedir.

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: