Nisian Horse

At ırklarının eski, soyu tükenmiş dev bir at cinsidir.

Bu ırk aslen Nisa ovalarında bulunan Nisia şehrine özgü idi. O at antik dünyada büyük talep görüyordu.

Atın yetiştirildiği yer olan Nisa’dan dolayı eski Yunanlılar ona dişi at, Çinliler ise göksel veya otçul at dediler. Antik dünyanın en değerli atıydı, şimdiye kadar var olan en güzel at olarak bilindi.

Kraliyet dişi atları aristokrasinin simgesiydi NISIAN HORSE o kadar ünlüydü ki, MÖ 130’da Çin İmparatoru onları satın alması için İran’a Chang Ch’ien adında bir general gönderdi. Görevinde başarısız olmasına rağmen, yolculuğu; Batıya İpek Yolunu açtı.

Yüzyıllar sonra, Pers kralı I. Şapur, Sasani döneminde Yahudilere güzel beyaz dişi at hediye etti. Yahudiler, Mesih’lerinin eşek veya katırla geleceğine inandıklarından, ona Vadedilen Kişi adını vermiş.

At uzun boylu, çevikti, her iki tarafı farklı renklerle süslenmişti.Leopar noktası gibi noktalı ve yeni basılmış madeni para gibi altın rengiydiler. Geri kalanlar, vücutta koyu lekeler olan kırmızı, mavi alabalıklardı. Dişi atların, yavrularına aktarılan ilginç yetenekleri var. Bunlardan biri boynuz olarak kabul edilen alnında (boynuz) kulp benzeri bir kemikti.

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: