Osman saraylarında hadım ağaları

Padişah sadrazamın ardından 3. sırada devlet personeli bulunuyorlardı.

Haremde erkek görevli çalıştırmak dinen caiz değildi. Bunun için Sudan, Habbeşistan gibi Afrika ülkelerinde köle pazarlarından önceden “hadım” edilmiş (cinsel işlevi sonlandırılmış) çocuklar alınarak saraya getiriliyordu. Hadım edilmiş çocuklar kendi ailelerce geri dönmemek üzere satılıyordu.

Saraya gelen çocuklar sıkı bir eğitimden geçirilerek saray adabı ve davranış esesları öğretiliyordu. Türkçeyide çok iyi konuşmak zorundaydılar. İsimleri de değiştiriliyor du. Sümbül, Karanfil, Gül vb. gibi çiçek isimleri konuyordu.

Kuranın bir ayetinin emrine göre, erkeklerin haremlerde hizmet ettiklerine izin verilmez. Şu yüzden, refah içindeki mülk sahipleri, haremlerinde hizmet ettirmek iöin ister istemez haremağaları satın alır. Bu ise, adamların bayağı dünyevi çıkarları için masum erkek çocuklarını hadım edip Müslüman ülkelere sarmaları gibi, değişik kötülüklere sebep oluyordu.

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: