ÖZGÜRLÜK savaşı nasıl bir KUTSAL mücadeledir BİLİRİZ…

Mîsâk-ı Millî sınırlarını kanı ile imzalamış bizler için

ÖZGÜRLÜK savaşı nasıl bir

KUTSAL mücadeledir

BİLİRİZ…

‘Size özgürlükten önce ekmek gerekli’ diyen istilacıya,

Özgürlüğüm olmazsa ekmeğimi kimin çaldığını nasıl söylerim’ dedi KADIN…

Yıl 1830…

Paris’te Kral Charles’in keyfi yönetimine halkın dayanacak gücü kalmamıştı. Kral ağır vergiler ve halkın özgürlüğünü kısıtlayan ardı arkası kesilmeyen kararlar alıyordu. Bardağı taşıran son hamle ise büyük bir katılım oranı ile gerçekleşen seçimlerin iptal edilmesiydi. Muhalefet işçi sınıfından başlayan bir direniş hareketi başlattı.

Paris sokakları yangın yeriydi. Halk barikatları aşarak oyları ile kazanan muhalif lideri başa geçirmek istiyordu. Ressam Delacroix da en çetin çatışmaların yaşandığı şehir meydanında idi. Gözleri o güne kadar hiç görmediği kadar kan, vahşet ve ölüme tanıklık ediyordu. Bu sahnelerin en çetini ise yoksul bir tabakadan geldiği belli olan bir genç kızdı. Anne-Charlotte…

Anne-Charlotte Paris’in kenar mahallelerinde doğmuştu. Annesi öldükten sonra küçük kardeşine bakmak için çamaşırhanede çalışmaya başlamıştı. Babası mı kardeşi doğar doğmaz terk etmişti onları… O gün o kara gün kardeşini bir türlü bulamadığı gün. Tüm caddeleri araması beyhudedir. İnsanlar çıldırmış gibidir. O yerdeki kardeşi midir kanlar içindeki. Kucağına alır ama çığlıklarını duyabilecek bir kişi bile yoktur. Ayağa kalktığında o artık eski Anne değildir (Acı insanı inanılmaz bir hızla evirir.)

Eline aldığı bayrak ile kalabalığı alır ardına. Hükümet binasına ulaştığında tüm eylemciler arkasındadır. Ve vurulur Anne… Yüzünde metanetli bir gülümseme vücudunda 9 kurşun ile…

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: