Roma…Küdüs kuşatması

M.S 70 Roma ordularının Yahudiye komutanı Titus ve zincirleri açılan Josephus..Kutsal kentin surları önünde 5. ,10. ,15. lejyonlara 12 yide eklediler..Kentin içinde ise isyancı John , Giaros ve Simon savaşa hazırdılar..Dört yıldan sonra roma ordusu ile yüzyüze geleceklerdi..Sur içinde yaşayanlar Kudüs ün kuşatılmasının imkansız olduğunu düşünüyordu, yıllarca yetecek gıda ve su stokları vardı, dışarıdaki kıraç tepelerde romalılar yetersiz kalır ,dayanamaz diye düşünüyorlardı.. Tapınagın üzerinde bulunduğu kaya üç devasa sur ile çevriliydi, Roma saldırısı arttıkça bu surlar güçlendirilmiş dürdüncü duvarında inşaasını tamamlayıp on metre yüksekliğe çıkarmışlardı.. Titus ,Josephus u gönderip barış muzakeresi sundu, surlar üzerinden onlar için bir hain olan josephus a oklarla cevap verdiler..

Bunun üzerine Titus Roma kamplarını ilk duvarın 400 mt yakınına konuşlandırdı, kaleye ve tapınaga erişecek en zayıf noktayı ,hareketli ahşap kuleler ve koçbaşları ile kırıp girmeyi planladı..En büyük koçbaşı ile duvar delindi, fakat iki duvar arasında sıkışan romalılar kayıplar verdiler, Titus sokagın diğer ucundan okçularla durdurdu…Titus savaş makinaları ile kale etrafında gövde gösterisi ile psikolojik baskıda uyguluyordu..Bu haftalar sürdü,erzakları tükeniyor, yüzlerce kadın çocuk güçsüz ve açlıkla karşıkarşıya idiler..Zenginlerin evlerine terör ve baskınlar başladı,kaçanlarda dışarıda Romalılar tarafından yakalanıp çarmıha geriliyordu.. Josephus tekrar gönderilip Tanrının Yahudiyede degil İtalyada olduğu direnmemeleri söylendi ,fakat taşlarla cevap verdiler.. Bu arada yahudi yaratıcılığı John ve yandaşlarını gerilla vur kaç savaşı yaparak Romalıları zarara uğratıyordu..

 

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: