Roma…Küdüs kuşatması (devam)

Titus onları açlığa mahkum ederek kentin teslim etmek zorunda bırakmanın tek çare olduğunu düşündü.. Ve Romalılar kentin etrafına çıkışlaarı engellmek için 7 km lik üç gün içinde gözetleme kuleli duvar ördüler, Açlıktan Kudüs sokakları ceset dolmuştu, buna ragmen Simon ve John direniyordu vazgeçenleri öldürerek..Kısa süre sonra Romalılar tekrar surları dövmeye başladı, açılan tüneller ile duvarın öte tarafına geçildi yakın dövüş bir katliam gibiydi ,tapınaga çekilen yaudilere Josephus Aramice teslim olun dedi ,fakat karşılığı hakaretlerdi.. Tapınak kentin en dayanıklı binasıydı,altı gün dövülen dış duvarlar hala hasarsızdı, fakat gümüş kapılar ateşe verildi ,sütunlar yandı..M.S 70 temmuz ortaları başlangıçtan üç aydan fazla geçmesine rağmen tapınagın dışında çarpışmalar devam ediyordu..Ok ,taş yagmuru yahudiler ve Romalılar birbirleri ile çarpışıyorlardı..Romalılar avluya girdiler, sivil -asker çocuk dinlemeden katledildiler..

Tapınagın merdivenleri kana bulanmıştı..Bu kargaşada bir romalı asker meşaleyitapınagın içine fırlatınca yangın başladı..Titus olayın önüne geçmek istedi fakat çok geçti, hazineler yagmalanıyor ,en kutsal ikonlar talan edilmişti.. Tapınakta toplanan altıbin kişilik halk yanarak katledilerek öldü..John ve Simon kaçmıştı…Kent alevler içinde kalırken komutan ,komutan çığlıkları yükseliyor Tius un zaferi kutlanıyordu..Kentten yağmalanan ganimetler öylesi fazlaydıki ,altınlar paraya çevrildiğinde piyasa alt üst olmuş Suriyede altının degeri yarıya düşmüştü ( yahudiler yüzyıllardır hep aynı para ,altın stokçusu, borsanın tek hakimleri ).. Simon Romada idam edildi ,John ise ömür boyu agır işçi ve köleolarak çalıştırıldı..Ganimetler Romaya getirildiğinde zafer kutlamalarında kalabalığın nefesi kesilmişti ,sanki bir altın ,gümüş nehri akıyor gibiydi..Yahudiye de Roma’nın temizlik işleri M.S 74 yılına kadar sürdü.

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: