Sandviçler nasıl göründü?

Bazen sabahları derse acelemiz varken kahvaltıya vaktimiz olmuyor, dersleri dikkatle dinlemek, ders ortasında koşuşturmak üzere çok fazla enerjiye ihtiyacımız var. O zaman küçük, lezzetli, besleyici çörekler, sandviçler kurtarmaya gelir.

Tabii ki, okul çocukları her zaman dünyanın içindeydi, sabahları sınıfın koşuşturmacasında sizin gibi kahvaltıyı unuttular, sandviçler ise ancak 18. yüzyılda doğdu. Yazarları Lord John Montecu Sandwich’in onuruna, onlara sandviç deniyordu…

Lord Sandwich İngiliz Dışişleri Bakanıydı, büyük bir kumarbaz olduğu söyleniyor. Ara vermeden günlerce oynayabilirdi. Lord 24 saat masada oturdu, ne kadar aç olduğunu hissetmedi bile. Sonunda bunu hatırladığında, iki dilim ekmeğin içine dilim kızarmış dana eti koymasını, masaya getirmesini emretti. O fast food sayesinde günlerce tok mideyle sofrada oturabiliyordu.

Ancak Lord Sandwichin yalnnız kumarbaz değil, aynı zaman çok önemli politikacı olduğu söylenmelidir. Ofiste çalışırken yine sandviçlerden yardım gördü. Lord’un ayak izlerini takip eden birçok kişi, onlara Lord Sandwich adını vererek bu tür çörekler yapmaya başladı. Sandviçler bıçak çatal olmadan da yenebilirdi, herkes hemen beğendi.

Sandviç tüm dünyaya yayılıp Türkiyeye geldi. Bugün fast fooddaki en popüler malzemelerden biriler, fakat kendi ellerinizle yaptığınızda her zaman daha lezzetli olur.

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: