Sevgililer Günü…

‘Bir oyunun içinde miyiz gerçekten…’

Roma Devleti’nin koruyucusu, evlilik, doğum ve bereket tanrıçası JUNO. Antik Roma’da baharın başlangıcı Şubat ayının 14’ünde Tanrıça Juno için bayramlar düzenlenir. Bayramda tüm günahlardan arınmak, bereketi doğurganlık ile arttırmak için genç erkek ve kadınlar birbirine hediyeler sunardı. Gençler isimlerinin yazılı olduğu kâğıda koyup evlenecekleri adayların seçmesini beklerdi.

Genç nüfus için eşlerini seçtikleri bayramlar son derece önemli idi. Ta ki İmparator II. Cladius dönemine kadar. Zalim kral olarak tarih sayfalarına geçen savaş tutkunu II. Cladius döneminde birçok cephede savaşlar açılır. Doymak bilmez hırsı nedeni ile savaşlara katılacak genç kalmamıştır, evli olanlar da evlerini bırakıp gitmek istemezler. II. Cladius radikal bir karar alarak halkın evlenmesini ve tüm bayramları yasaklar.

Rahip Valentine tüm ülkeyi gezerek imparatorun uygulamalarının yanlış olduğunu anlatır. Evlenmek isteyenlerin gizlice nikâh kıymalarına yardımcı olur. İmparator aleyhinde gelişen çalışmaları duyar duymaz, Aziz Valentine’yi türlü işkencelerden geçirip hapse attırır.

14 Şubat 270 yılında Aziz Valentine, başı kesilerek idam edilmiştir. Mezarı başında sevgi ve dostluk simgesi bir badem ağacı yükselir. Yaşamı boyunca AŞK’a verdiği EMEK için 14 Şubat tüm dünyada SEVGİLİLER GÜNÜ olarak kutlanır.

Kimine göre Kapitalizmin bir oyunu,

Kimine göre bireylerin tüketim çılgınlığı…

Kim ne derse desin,

Çağımızın en BÜYÜK sorunu olarak gördüğümüz,

SEVGİSİZLİĞE karşı Bahaneniz olsun,

EŞ PARÇANIZA sarılın sımsıkı…

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: