Yaşam küçük ama…

Eşini veremden kaybettiğinde sanki dünyası yıkılmıştı Albay Haffız Hallit Beyin… Ülkenin her köşesi zaptedilmiş, memleket savunması elzem hal almıştı. Almıştı almasına küçük kızı Nezzahat ne olacaktı. O gece karar verdi götürecekti 9 yaşındaki kızını yanında. Topladı eşyaları ayrılıyordu artık İstanbul’dan… O sabah 3 yıl boyunca cephelerde geçen yolculuğu başladı Nezahat Onbaşı’nın…

Nezahat Onbaşı vatanın içinde olduğu durumu biliyordu. Ama cephede yaşananlar hakkında hiçbir fikri yoktu. Babasından başka güveneceği kimsesi yoktu. 70. Alay saflarına katılmak için yola çıktıkları daha ilk gece donma tehlikesi atlattı. Çok korkmuştu Hallit Bey.

Gece boyunca bağrına basacaktı yavrusunu. Nezzahat ata binmeyi silah tutmayı öğrenir askerlerden. Erlerin kullanılmayan kıyafetlerinden minik Nezzahata asker elbisesi dikilir. 70. Alayın adı ‘Kızlı Alay’ artık.

Geddiz Hattı’nın savunması sırasında yaşananları hayatı boyunca unutamayacaktır. Yanı başında çarpışan Mehmetçikin şehit oluşunu, şarapnel parçalarının parçaladığı gövdeleri, feryat figanları… Gediz Cephesinde başarılı olan tek cephe 70.Alaydır. Bu cephe minik Nezahata Onbaşı rütbesi kazandıracaktır. Anılarında Atatürkle karşılaşmasını ömrünün sonuna kadar unutmayacaktır. Atatürk neden savaşta olduğunu sorduğunda:’ Ben bu askerlerin kalesiyim. Eğer savaştan geri dönmek istiyorlarsa karşılarında beni bulurlar’…

Onlar GERİ DÖNMEYİ hiç düşünmedi…

Bu bilgiyi beğendiniz mi? Lütfen arkadaşlarınızla paylaşın
İlginç Haberler
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: